Érdiagnosztika
- Kezdőlap
- VIZSGÁLATOK ÉS KEZELÉSEK
- Érdiagnosztika
Kardiovaszkuláris rizikóbecslés
Tudta, hogy Magyarországon minden második ember halálát szív- és érrendszeri betegség okozza?
Zsibbadás, végtaghidegség, gyengeségérzet vagy fáradékonyság is utalhat keringési problémára, amely súlyos szövődményekkel (szívroham, stroke) is járhat, de a fogmosáskor jelentkező fogínyvérzés is árulkodó előjel lehet, hogy komoly a baj. Helyes életmóddal sokat tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében, de a rendszeresen elvégzett (egyébként fájdalommentes) szűrővizsgálatokkal már akkor kimutatható a baj, mikor még konkrét tünetek nem is jelentkeztek.
Miért fontos a kardiovaszkuláris rizikóbecslés?
A szűrés célja, hogy a szív- és érrendszeri betegségeket még időben (akár a tünetmentes fázisban) felismerjék és csökkenthető legyen a további szövődmények kialakulása.
Az artériás megbetegedés első klinikai tünete nem a betegség kezdetét jelenti. A manifesztációig évtizedek telnek el, addig a betegség csendben, tünetmentesen fejlődik ki. Nyilvánvaló tehát, hogy az aszimptomatikus, egészségesnek tűnő egyének rizikójának felderítésével és esetlegesen a betegség korai, még kezelhető stádiumának megállapításával hozzájárulunk az egészség megőrzéséhez.
Mi az Arteriográf?
Az Arteriográf a vérnyomásméréshez hasonlóan mandzsettával érzékel és analizál felkari nyomáshullámokat, ún. pulzushullámokat. Pontos információt nyújt a teljes érrendszer állapotáról. A műszer a felkaron elhelyezett mandzsettán keresztül olyan jeleket képes regisztrálni, melyek az egész érrendszer állapotát tükrözik, képet nyújtanak arról, mennyire rugalmasak, azaz mennyire egészségesek. Az érfali rugalmasság az érelmeszesedéssel szoros összefüggésben álló paraméter.
Mi az a fényreflexiós reográfia (LRR)?
Egy nem invazív vizsgálati eljárás, amely a vénás véráramlást méri a lábszárban a vénabillentyűk működésének és a vénás izompumpa hatékonyságának értékelésére, amely a mélyebben fekvő vénák vénás véráramlását tükrözik.
Egyszerű és gyors vizsgálat, ezért kiválóan alkalmas a vénabillentyűk működésének szűrésére. A vizsgálat gyógyharisnyán keresztül is elvégezhető. A módszer révén korán felismerhetővé válnak a kóros elváltozások, így korai terápiával lassítható a betegség kialakulása.
Kinek javasoljuk az érdiagnosztikai állapotfelmérést
A vizsgálat 30 éves kor felett mindenkinek javasolt. Közülük is különösen azoknak,
- akik stresszes körülmények között élnek és dolgoznak;
- akik túlsúlyosak;
- akik dohányoznak;
- akik cukorbetegek;
- akik vesebetegek,
- akiknek magas vérnyomásuk van;
- akiknek magas a koleszterin- és/vagy a triglicerid szintjük;
- akiknek a családjában előfordult magas vérnyomás, vagy szívbetegség, cukorbetegség;
- akiknek bármilyen érbetegséggel összefüggésbe hozható panasza van;
- a gyermeket váró hölgyeknek;
- a változó korba lépő hölgyeknek.
Állapotfelmérés céljából nem javasolt a vizsgálat azoknál, akiknek diagnosztizált érrendszeri problémájuk van, vagy volt (pl. infarktus, agyvérzés, diagnosztizált alsóvégtagi érszűkület, stb.), ugyanis ezekben az esetekben az Arteriográffal történő vizsgálat diagnosztikai szempontból nem nyújt többletinformációt a kezelő orvos számára.
VIZSGÁLATOK ÉS KEZELÉSEK
Hírek

A fogorvosnak nem csak a szájban kell tisztán látnia


A gyulladt íny is szívbetegséget okozhat